Naše odrody

Vyberte si z ponúkaných odrôd sadbového cesnaku, ktoré vyšľachtil Ing. Václav Kozák a jeho syn Ing. Jan Kozák. Dnes svetový unikát v podobe vlastníctva až 17 rôznych odrôd toho najkvalitnejšieho cesnaku, ktorého chuť je nenahraditeľná a natoľko špecifická, že ju dovážaný cesnak nedokáže nahradiť. 

ANTON

anton_preview_1
Ozimný širokolistý nepaličiak. Niekedy tvorí krátky stvol s pacibuľkami – v závislosti od ročníka a lokality môže byť frekvencia takýchto rastlín až päťdesiatpercentná. Nie je to považované za závadu. Cibuľa stredne veľká, farba vonkajších sukníc šedobiela s výraznými fialovými škvrnami, usporiadanie strúčikov v cibuli nepravidelné, strúčiky stredne veľké, v počte 8 – 12. Listy stredné až dlhé, vzpriamené, tmavo zelené. Vysoká odolnosť voči hospodársky významným vírusom je daná geneticky. Termín zberu: začiatkom júla. Vhodná na zber na zeleno.

BENÁTČAN

benatcan_objednavka

Nepaličiak na jesennú aj jarnú výsadbu. Cibule sú plocho guľovité, veľké, nepravidelného tvaru, čisto biele. Strúčiky sú usporiadané nepravidelne, sú veľké, v počte 12 - 17. Listy sú stredne dlhé, vzpriamené, sýto zelené, rastliny sú mohutné. Veľmi výnosná odroda s veľmi vysokou skladovateľnosťou - až 24 mesiacov. Neskorá odroda – zber začiatkom augusta, pri oneskorení zberu sa nerozpadá. Na trh sa dodáva „bezvirózna sadba“. Chuť veľmi príjemná, ostrá, ušľachtilá.

Bjetin

bjetin_objednavka

Ozimný širokolistý paličiak. Cibule sú plocho guľovité, farba vonkajších sukníc je smotanová, mierne fialkastá, strúčiky sú veľké, nepravidelne usporiadané, v počte 8. Rastlina je vysoká, listy dlhé, vzpriamené, sýto zelené. Veľmi výnosná skladovateľná odroda. Najskoršia odroda paličiaku - zber v prvých dňoch júla - veľmi vhodná pre zber na zeleno. Chuť príjemná, ostrá, ušľachtilá.

BLANIN II

blanin_preview
Ozimy paličák. Cibuľa stredne veľké, farba vonkajších sukníc je šedobiela s nevýraznými fialovými škvrnami, usporiadanie strúčikov v cibuli nepravidelné, strúčiky stredne veľké, v počte 6 – 12. Listy krátke, polovzpriamené, tmavo zelené. Odroda dáva stredné výnosy, hmotnosť cibule strednej, skladovateľnosť veľmi vysoká. Chuť je jemná, ušľachtilá. Na jar neskoro vzchádza - je najmenej napádaný hubomilkou cesnakovou. Poloneskorá odroda - zber okolo 25. júla.

HAVEL

havel_objednavka

Ozimný širokolistý paličiak. Cibule sú guľovité, pravidelného tvaru, jemne fialovo sfarbené, veľmi atraktívneho vzhľadu, tvoria 6 - 8 strúčikov. Listy sú vzpriamené, sýto tmavozelené, rastlina je mohutná. Veľmi výnosná odroda, s vynikajúcim triedením trhového tovaru. Dorastá do rekordných veľkostí. Poloranná odroda - zber okolo 15. júla. Pri produkcii sadiva sa vychádza z bezvirózneho materiálu. Chuť príjemná, ostrá, ušľachtilá.

HAVRAN

havran_objednavka

Ozimný širokolistý paličiak. Cibuľa stredná až veľká, guľovitá, základná farba obalových sukníc biela, škvrnitosť výrazná, fialová, usporiadanie strúčikov v cibuli pravidelné, veľkosť strúčikov veľká, počet strúčikov stredný (6). Listy vzpriamené, veľké. Výnosná odroda, hmotnosť cibule je stredná až veľká, skladovateľnosť je vysoká. Poloneskorá odroda, zber okolo 20. júla. Na trh sa bude dodávať „bezvirózna sadba“. Chuť ušľachtilá, veľmi ostrá.

JANKO

janko_objednavka
Ozimný širokolistý paličiak. Cibule sú veľké, guľovité, základná farba obalových sukníc biela s výraznou fialovou kresbou. Usporiadanie nadpriemerne veľkých strúčikov v cibuli je pravidelné, počet strúčikov je 6 (4 - 8), farba obalovej suknice strúčika je hnedá. Listy sú tmavé, široké, vzpriamené. Janko je veľmi výnosná odroda. Skladovateľnosť je vysoká. Ide o poloneskorú až neskorú odrodu. Úroda je v závislosti na roku a lokalite od polovice júla do začiatku augusta.

JAPO II

japo-ii_objednavka
Jarný úzkolistý nepaličiak, má nahradiť staršiu odrodu Japo Cibule sú guľovité, veľké, pravidelného tvaru, biele. Strúčiky sú usporiadané nepravidelne, sú veľké, v počte 8 – 13. Listy sú stredne dlhé, vzpriamené, sýto zelené, rastliny sú mohutné. Veľmi výnosná odroda s veľmi vysokou skladovateľnosťou. Neskorá odroda – zber začiatkom augusta, pri oneskorení zberu sa nerozpadá. Na trh sa bude dodávať „bezvirózna sadba“. Chuť veľmi príjemná, ostrá, ušľachtilá.

JOVAN

jovan_objednavka
Ozimný širokolistý paličiak. Cibuľa stredná až veľká, guľovitá, základná farba obalových sukníc biela, škvrnitosť výrazná, fialová, usporiadanie strúčikov v cibuli pravidelné, veľkosť strúčikov stredná až veľká, počet strúčikov stredný (6), bez vnútorných strúčikov. Listy vzpriamené, stredné až veľké. Výnosná odroda, hmotnosť cibule je stredná až veľká, skladovateľnosť je vysoká. Poloneskorá odroda, zber okolo 25. júla. Chuť ušľachtilá, veľmi ostrá.

LUKAN

lukan_objednavka
Ozimný širokolistý nepaličiak. Cibuľa stredná až veľká, zo strany ploche guľovité, základná farba obalových sukníc šedobiela, fialová škvrnitosť závisí od pestovateľskej lokality. Strúčiky v cibuli usporiadané nepravidelne, stredne veľké, v počte 8 - 17. Listy vzpriamené, krátke až stredné. Od roku povolenia (1994) je táto odroda výrazne najvýnosnejšou odrodou v celom sortimente cesnaku. Môže sa pestovať aj v zamokrených pôdach.

MATIN

matin_preview
Jarný úzkolistý nepaličiak ušľachtilej chuti, bielej farby, tvorí 8 - 13 strúčikov, dáva dobrý výnos aj v suchých rokoch, veľmi dobre skladovateľný. Pri jesennej výsadbe dáva o niečo vyšší výnos, je však napádaný Fúzavkou cesnakovou. Úroda na prelome júla a augusta.

MIRKA

mirka_preview

Širokolistý ozimný paličiak s možnosťou jarnej výsadby. Cibuľa sú plocho guľovité, nepravidelné, tvorí okolo 10 strúčikov. Stredne výnosná odroda s mimoriadnou skladovateľnosťou aj cez 12 mesiacov. Poloneskorá odroda, zber okolo 25. júla. Chuť príjemná, ostrá, ušľachtilá.

RUSINKA

rusinka_preview (1)
Rusinka je „ruský paličiak“ s ušľachtilou chuťou, ktorý bol ozdravený od vírusov. Jedná sa o ozimný širokolistý paličiak. Vytvára pravidelné guľovité cibule so svetlými, jemne nafialovými obalovými suknicami. Tvorí 6 (4–8) veľkých strúčikov, farba obalovej šupiny strúčika je hnedá, ružovkastá. Listy rastliny sú sýto zelenej farby, vzpriamene postavené, dlhé. Kvetný stvol dorastá do výšky aj okolo 180 cm. Pacibuľky sú v kvetenstve vo veľkom počte, malé. Termín zberu: okolo 20. júla.

SLAVÍN II

slavin_objednavka
Ozimný širokolistý paličiak. Cibule sú guľovité, pravidelného tvaru, fialovo sfarbené, veľmi atraktívneho vzhľadu, tvoria 10 - 14 strúčikov. Skladovateľnosť do konca apríla. Listy sú vzpriamené, sýto tmavozelené, rastlina je vysoká. Výnosná odroda s vynikajúcim triedením trhového tovaru. Poloranná odroda - zber okolo 15. júla. Chuť príjemná, ostrá, ušľachtilá.

STANIK

stanik_preview
Ozimný širokolistý paličiak. Cibule sú guľovité, pravidelného tvaru, s fialovou kresbou, tvoria okolo 10 strúčikov. Listy sú vzpriamené, tmavozelené, bez viditeľných príznakov viróz. Veľmi výnosná odroda so skladovateľnosťou do mája. Odroda poloneskorá, zber okolo 25. júla. Chuť príjemná, ostrá, ušľachtilá.

VEKAN

vekan_objednavka
Ozimný paličiak. Cibuľa stredne veľká, farba vonkajších sukníc je biela s výraznými fialovými škvrnami, usporiadanie strúčikov v cibuli nepravidelné, strúčiky stredne veľké v počte 8 – 12. Listy vzpriamené, modrozelené. Vysoká odolnosť proti hospodársky významným vírusom je daná geneticky. Výnosná odroda, hmotnosť cibule je stredná, skladovateľnosť dobrá - do apríla až mája. Poloranná odroda - zber okolo 10. júla. Chuť príjemná, ostrá, ušľachtilá.

ZÁHORSKÝ II

zahorsky-ii_preview
Ozimný širokolistý nepaličiak, má nahradiť staršiu odrodu Záhorský. Cibuľa stredná až veľká, plocho guľovitá, základná farba obalových sukníc šedobiela. Strúčiky v cibuli usporiadané nepravidelne, stredne veľké, v počte 8 – 15. Listy vzpriamené, krátke až stredné. Hmotnosť cibule je stredná až vysoká, skladovateľnosť je vysoká. Poloranná odroda - zber do 10. júla. Na trh sa bude dodávať „bezvirózna sadba“. Chuť veľmi príjemná, ostrá, ušľachtilá.