Rusinka (VYPREDANÉ)

 
Novinka Tip Výpredaj Zväčšiť
 • 1 z 2

PREDOBJEDNÁVKY - SADBU EXPEDUJEME AŽ OD SEPTEMBERA 2023! 

 • Unikátny „ruský paličák“ s ušľachtilou chuťou, navyše ozdravený od vírusov
 • Ozimy širokolistý paličák.
 • Cibuľa sú guľovité, pravidelného tvaru, jemne fialovo sfarbené.
 • Listy rastlín sú tmavo zelené, vzpriamené, rastlina je mohutná, kvetný stvol dorastá do výšky pri vzpriamení až 180 cm.
 • Rusinka je veľmi výnosná, spoľahlivá, odolnejšia voči pôdnym chorobám, s hlbokým koreňovým systémom (lepšie odoláva suchu).
 • Chuť ušľachtilá (na rozdiel od ostatných „ruských paličákov“), veľmi ostrá.
 • Počet strúčikov v cibuli: 6 (4–8).
 • Počet strúčikov v sadbe: 80–90 v 1 kg.
 • Odporúčaná hustota výsadby: 18–20 rastlín na m2 (35 × 15 cm).
 • Termín zberu: okolo 20. júla.

 

 

 

Dostupnosť Zvoľte variant Momentálne nedostupné Momentálne nedostupné
Variant
€5,30 €9,90 od €5,30
Značka Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
Kategória Paličiak
Záruka 2 roky
Garancia doručenia
nepoškodeného tovaru
Cez 3000 výdajných miest
po celom Slovensku
 

Rusinka je „ruský paličiak“ s ušľachtilou chuťou, ktorý bol ozdravený od vírusov. Jedná sa o ozimný širokolistý paličák. Vytvára pravidelné guľovité cibule so svetlými, jemne fialovými obalovými suknicami. Tvorí 6 (4–8) veľkých strúčikov, farba obalovej šupiny strúčika je hnedá až ružovkastá. Listy rastliny sú sýto zelenej farby, vzpriamene postavené, dlhé. Kvetný stvol dorastá do výšky aj okolo 180 cm. Pacibulky sú v kvetenstve vo veľkom počte a malé. Rusinka je veľmi výnosná odroda, s vynikajúcim triedením trhového tovaru (málo drobného odpadového materiálu). Dorastá do rekordných veľkostí. Polo-neskorá odroda - zberá sa okolo 20. júla. Pri produkcii sadiva sa vychádza z bezvirózneho materiálu.

Chuť príjemná, ostrá, ušľachtilá. Rusinka je odolná voči mrazu.

Využitie

Odroda Rusinka je najlepšou voľbou pre všetkých milovníkov tzv. ruských paličiakov. Klasické Ruské paličiaky majú 2 negatívne vlastnosti, a to že chuť nie je ušľachtilá - má výraznú pachuť a sú silným zdrojom viróz (hoci napadnutie vírusmi na rastline nebýva poznať). Obe negatívne vlastnosti sa podarilo pri odrode Rusinka odstrániť. Rusinka má chuť ušľachtilú bez pachutí a odroda bola od vírusov ozdravená. Navyše je veľmi výnosná, vytvára veľké strúčiky, ktoré sa v kuchyni ľahko lúpu, preto je ideálna na zabíjačky. Skladovateľnosť je dobrá - pri vonkajšej vlhkosti a teplote vydrží aj v obyčajnom prístrešku bežne do apríla či mája.

Názor šľachtiteľa

Odroda Rusinka je skutočnou raritou nielen na Česko-slovenskom trhu. Ing Ján Kozák s tzv. ruskými paličiakmi pracoval už pred desiatkami rokov. Až v roku 2022 prichádza na náš trh prvý „ruský paličiak“ s ušľachtilou chuťou ozdravený od vírusov.